השם "בעל הסולם" היה שם שנלחש בין בודדים והיה קונצנזוס שלא מדברים עליו בפומבי, כי הוא היה המקובל הראשון בתקופה המודרנית שהודיע קבל עם ועדה כי הגיע העת להפוך את חוכמת הקבלה, שהייתה חוכמה ליחידי סגולה עד אותו זמן, לחוכמת ההמונים. רוב הקהילה הדתית לא ראתה זאת בעין יפה, להוציא בודדים כמו הרב קוק, מי שהיה הרב הראשי הראשון במדינה, שהיה בעצמו מקובל גדול.

   רבי יהודה אשלג, המוכר בשמו "בעל הסולם" בזכות פירוש הסולם שחיבר לביאור ספר הזוהר, היה מקובל שהתחיל את דרכו בחוכמת הקבלה כבר כילד קטן, כשבאופן "מפתיע" נחת בידיו ספר הזוהר. המקובלים מספרים שהאדם לא יודע באיזו דרגה רוחנית הוא נמצא עד שהוא עובר לדרגה החדשה, כי רק בתוך ההבנה המלאה של הדרגה שסיים, הוא יכול ממש לחוש את מה שעבר ולהבין את זה בכל איבריו.

   פעמים רבות אנחנו אומרים על אנשים שעושים היסטוריה, שהם "הקדימו את זמנם", אך האמת היא שהם לא. הם פשוט הגיעו לפנינו לאותה מדרגה שעליה אנחנו מתחילים לדרוך כדי להכין לנו את הקרקע, כדי לסדר לנו את כל הדרוש כדי שברגע שאנחנו נהיה מוכנים, נבוא ונבין ונפנים ונאמץ בקלות יחסית. בזכותם, בזכות העבודה שהם עשו בשבילנו. באחד ממכתביו כתב בעל הסולם: שמח אני שנבראתי בדור שכזה שמותר לפרסם את חוכמת האמת.

   ועכשיו, כשעם ישראל מוכן להתחיל את המסע המרתק לשוב לשורשו, לממש את תפקידו כעדת כהנים וגוי קדוש, הראשונים מתחילים להניח את כפות רגליהם על המדרגה הראשונה הזאת, ואחרים מתחילים לשאוף אליה ואחרים רק מתחילים לקלוט שהיא קיימת, אך זה קורה, כך כמו שהיה בחציית ים סוף, נמצאים בפניו כל הכלים מוכנים בזכות עבודתם של אנשי רוח בקומתו של בעל הסולם כמו מיכאל לייטמן, ששמו היום נישא בגאון בכל דוכן ספרים, בכל ספריה, בערוצי טלויזיה, בפרסומים באינטרנט, כשכל החומרים שהכין לנו (פירוש הסולם לספר הזוהר, פירוש כתביו של האר"י ומסות חברתיות עם הנחיות ברורות לפעולה), ברור לנו שלא הקדים את זמנו, ושגילוי החוכמה אכן החלה בזמנו במלוא הדר. שמחה אני שנולדתי בדור שכזה, שמותר וחובה לאמץ את חוכמת האמת, ושיש לי סביבה טובה שעוזרת לי לממש את משימת חיי.

   Hi, I’m רביד